sobota, 14 września 2013

Imitacje płytek marokańskich (chaos artystyczny jako forma wzoru?)

Ostatnimi czasy miałem przyjemność trafić na płytkę Majolica z serii Frame Włoskiego producenta marki Refin Ceramiche. Płytka w swojej prostocie zrobiła na mnie olbrzymie wrażenie. Wziąłem do ręki katalog aby zobaczyć, czy są jeszcze z tej serii jakieś inne ciekawe płytki i oszalałem. Na pierwszy rzut oka chaos, jednak chaos, który chciałem mieć na swojej podłodze. Okazuje się, że odpowiednio dobrany wzór oraz kolory, pomimo pozornego braku spójnej koncepcji, doskonale się komponują i tworzą niepowtarzalny design.
Poszperałem trochę w katalogach producentów i okazuje się, że to nie jedyny „nieład artystyczny” ;-)
Wszystkie płytką są rektyfikowane w wymiarze 60x60.
Jednak zaczynając od serii Frame marki Refin:
Frame Carpet - grafika nawiązuje swoi stylem do szarok-beżowo-czarno-kremwych dywanów. Producent oferuje 8-siem niepowtarzalnych wariacji.Frame Majolica - gołym okiem widać, że inspiracją dla projektantów były cementowe płytki marokańskie. Dobrano trzy kolory: rudy, niebieski i czarny w sześciu rożnych wariantach.


Frame Weave - struktura a może kalejdoskop w odcieniach czerni i grafitu wpadające w granatowy odcień. Trzy ciemne płytki, które nadadzą stylu każdemu gabinetowi.


Frame Geometric - sam nie wiem jak to określić, haft? koronka? W każdym bądź razie osiem najjaśniejszych płytek z kolekcji wyłącznie w barwach szaro niebieskich.


Bardzo ciekawą kolekcję płytek stworzył także Hiszpański producent VIVES Azulejos y Gres S.A.
Seria 1900 jest naprawdę wyzwaniem dla kafelkarza, lecz nie pod kontem problemu z przyklejeniem, lecz pod kontem odpowiedniego ułożenia. Producent oferuje płytki o wymiarze 20x20 w dwóch wariantach:
1. Płytki których seria składają się z 2-4 płytek, których wzór łatwo ułożymy, oraz
2. Płytki których serie składają się z 21 różnych płytek i naprawdę nawet nie próbujmy odnaleźć tutaj jakiegokolwiek klucza układania ;-)
Może zacznę na początek od punktu pierwszego, czyli płytki, gdzie będziemy w stanie ułożyć wzór.
Vives Gaudi-3 + Vives Gaudi-2 + Vives Gaudi-1


Vives Guell-3 + Vives Guell-2 + Vives Guell-1


Vives Batllo Rojizo + Drac Rojizo

Vives Batllo Basalto + Pedrera-3 Basalto

Vives Batllo Ceniza + Vives Pedrera-3 Ceniza

Vives Roura-3 Beige + Vives Roura-2 Beige  + Vives Ordal Beige + Vives Morera Beige

Vives Florentina-3 Celeste + Vives Florentina-2 Celeste + Vives Beltri Celeste + Vives Dorda Celeste

Vives Gibert-3 Gris + Vives Gibert-2 Gris + Vives Llagostera Gris + Vives Calvet Gris


Vives Valvanera-3 Celeste + Vives Valvanera-2 Celeste + Vives Montener Celeste + Vives Palau Celeste

Vives Rotjen Basalto + + Vives Juiol Grafito + Vives Maestra Ceniza + Vives Rotjen Basalto

Teraz możemy przejść do bardziej skomplikowanych płyek, gdzie próba znalezienia klucza celem ich ułożenia może okazać się sposobem na osiągnięcie stanu frustracji ;-)
Vives Comillas

Vives Tassel Crema

Vives Tassel  Grafito

Vives Tassel Perla

Vives Macaya Humo


Kolejną ciekawą serią Vives jest Aranda Solva-30. Chociaż mam dość spory problem, jak sklasyfikować tą serię? Imitacja płyt marokańskich czy płytki orientalne? Niemniej bardzo ciekawa seria.

Vives oferuje także inną serię, która pomimo skojarzeń z naszymi "Gierkowymi" czasami wygląda bardzo ciekawie. Chodzi tutaj o Aranjuez Toledo-30.

Ciekawą ofertę przedstawia także jeszcze jeden Hiszpański producent Peronda Cerámicas w swojej serii Harmony L’Art Nouveau.
Peronda zaskoczyła, ponieważ poszła zdecydowanie dalej od swojej konkurencji i wprowadziła do swojej oferty autentyczne płytki cementowe!!
SeriaL’Art Nouveau ma 13  kwadratowych elementów. Pięć z nich to płytki podstawowe o jednolitych kolorach – od białego po prawie czarny. Osiem to dekoracje z motywami florystycznymi i geometrycznymi. Poniżej przedstawiam płytki z wzorami geometrycznymi.
Peronda L'Art Nouveau Glasgow

Peronda L'Art Nouveau Habana

Peronda L'Art Nouveau Viena

Peronda L'Art Nouveau Riga

Peronda L'Art Nouveau Saigon

Peronda L'Art Nouveau Praga

Peronda L'Art Nouveau Barcelona

Kilka wizualizacji:Brak komentarzy:

Prześlij komentarz